Máte doma námesačné dieťa?

Autor: Mariana Kubovčáková | 14.2.2012 o 22:12 | Karma článku: 5,02 | Prečítané:  1776x

Námesačníctvo, nazývané somnabulizmus či lunatizmus, je porucha spánku, ktorá sa objavuje väčšinou u detí vo veku 4-8 rokov a vyskytuje sa len zriedkakedy po 10. roku života. Lunatizmus sa vyskytuje v prvej tretine noci, trvá väčšinou 5-10 minút. Prejavuje sa určitými automatizami, napr. chôdzovým automatizmom, rečovým automatizmom.

Čo to znamená automatizmus? Je to automatická reakcia nášho organizmu. Dá sa povedať, že je to ako keď začne hrať platňa a nevie sa sama vypnúť. Dieťa sa v noci zobudí a vyzerá ako keby bolo pri plnom vedomí. Avšak  toto dieťa spí, nachádza sa v spánkovom rytme a nevníma svoje okolie. Môže začať robiť činnosti ako – zdvihne sa z postele, chodí po izbe, upratuje, prenáša niektoré veci, sadne si za stôl a pod. Môže ísť do kúpeľne pustiť vodu, otvára dvere a väčšinou si niečo mrlme, hovorí úryvky viet alebo i súvislé vety. Proste pôsobí dojmom akoby bolo hore.

Mnohí rodičia sa tohto naľakajú, pretože nevedia o čo ide, prípadne sa s tým nikdy nestretli a preto majú obavy z takého chovania dieťaťa. Ak by sme toto dieťa nechali, je dosť možné, že by sa po chvíľke vrátilo do postele a spalo ďalej. Nie je vhodné dieťa z tohto stavu prebúdzať, nakoľko po prebudení môže byť dezorientované a vystrašené. Nachádza sa v nejakej časti svojho spánku alebo sna a prebudenie by mohlo na neho vplývať dosť negatívne. Ak máte také dieťa doma, tak ho len ubezpečte o tom, že sa nachádzate v jeho blízkosti a že to všetko spolu zvládnete, pôjde si ľahnúť do postele a bude ďalej spať. Väčšina detí reaguje na takúto komunikáciu dobre, bez ťažkostí si ľahnú do postele a pokračujú v spánku.

Deti si na tieto príhody nepamätajú. Nie je vhodné im celú príhodu o nočnom chodení pripomínať a dávať na to neprimerane veľa pozornosti. Takýmto spôsobom sa dá celý problém s námesačnosťou ľahko zvládnuť.

V prípade, že v rodine nie je všetko tak, ako si to dieťa predstavuje, t.z. že  sa mu nedarí v niektorej oblasti alebo nevie zvládnuť svoje problémy, môže sa námesačnosť opakovať a rušivo pôsobí na dieťa i celú rodinu.

Ak máte doma dieťa  s príznakmi námesačníctva, je potrebné zabezpečiť dvere a okná, zamknúť vchodové dvere a kľúče z dverí vybrať a zabezpečiť byt proti úrazom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Tisíc eur je psychologická hranica

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi.

SVET

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Rakúšania si vyberajú medzi Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom.


Už ste čítali?