Čo je spánkové laboratórium?

Autor: Mariana Kubovčáková | 25.10.2011 o 10:32 | (upravené 25.10.2011 o 11:43) Karma článku: 4,97 | Prečítané:  2897x

Kedy sa dá dobre vyspať? Prečo niektorí ľudia chrápu? Koľko hodín máme skutočne spať? Čo je spánková hygiena? Aj Vás trápia tieto alebo podobné otázky?

Vyšetrenie v spánkovom laboratóriu prebieha počas noci a je bezbolestnéVyšetrenie v spánkovom laboratóriu prebieha počas noci a je bezbolestné

Spánok ľudstvo odnepamäti zaujímal. Lákal ho svojimi tajomstvami a zákutiami. Avšak len pred pár rokmi vznikol vedný odbor v medicíne nazývaný spánková medicína, ktorý rieši problematiku spánku, porúch dýchania počas spánku a iných vecí, bezprostredne sa týkajúcich spánku. Odborníci na túto oblasť  vám zodpovedia takmer každú otázku, týkajúcu sa spánku. Skoro každý človek má niekedy počas života ťažkosti so spánkom.

V spánkovom laboratóriu sa riešia hlavne problémy s chrápaním a prestávkami v dýchaní (apnoe). Tieto problémy často súvisia so zdravotným stavom človeka - hlavne ochorenia srdcovocievneho systému. Mnohí mladí ľudia chrápu a majú vysoký krvný tlak. Kombinácia týchto dvoch vecí nasvedčuje tomu, že títo ľudia môžu mať obštrukčné spánkové apnoe a ani to netušia. Viacerých mužov privedie do spánkového laboratória únava, zaspávanie v poobedňajších hodinách, pri televízore alebo problémy s koncentráciou a pamäťou. Nadmerná únava spôsobuje aj zníženie sexuálnej výkonnosti. Podaktorí z týchto mužov už majú za sebou autonehodu v dôsledku mikrospánku za volantom.

V spánkovom laboratóriu vyšetrujú spánok človeka počas noci. Na Slovensku je niekoľko spánkových laboratórií - v Bratislave, v Košiciach, a v Martine. Čakacie doby na vyšetrenie v štátnych zariadeniach sú od 8 mesiacov do dvoch rokov. Súkromné zariadenia ponúkajú vyšetrenia do týždňa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?