Vedeli ste, že počas spánku niekedy prestanete dýchať?

Autor: Mariana Kubovčáková | 2.11.2011 o 14:01 | (upravené 2.11.2011 o 14:26) Karma článku: 7,43 | Prečítané:  2010x

Apnoe - krátkodobé prerušenie pravidelného dýchania trvá minimálne desať sekúnd. Táto prestávka v dýchaní však môže trvať 20-30 sekúnd. Sú ľudia, ktorí nedýchajú aj minútu. Tento stav u ľudí, ktorí majú syndróm obštrukčného apnoe, sa opakuje počas noci 200-300 krát.

 

K zástave dýchania dochádza tak, že jazyk sa posunie k zadnej stene nosohrtanu – hovoríme tomu, že jazyk zapadne, horné dýchacie cesty sú nepriechodné pre vzduch a teda aj pre kyslík. V dôsledku zástavy dýchania a pravidelného chrápania dochádza k poklesu okysličenia krvi. Nedostatočne sú zásobované kyslíkom hlavne vnútorné orgány, srdce a cievy. Všetky dôsledky sa nabaľujú postupne, nebadane, plíživo a samotný človek, ohrozený týmto stavom, často ani netuší, čo sa s ním vlastne deje.

Najčastejšími prejavmi zdravotného stavu obštrukčného apnoe je vysoký krvný tlak a poruchy rytmu srdca. Toto sú chronické prejavy spánkového apnoe. Akútnymi prejavmi sleep apnoe syndrom je infarkt myokardu a náhla cievna mozgová príhoda, ľudovo nazývaná porážka. Náhla cievna mozgová príhoda často vzniká v noci, kedy aj postihnutý človek má prestávky v dýchaní – apnoe a poklesy okysličenia krvi.

Aj metabolický syndróm je dôsledok nedostatočného okysličenia organizmu počas noci. Ľudom, ktorí majú cukrovku, je ťažké nastaviť liečbu tejto cukrovky vzhľadom na to, že v noci prudko klesá kyslík, ktorého hodnoty sú počas dňa v poriadku.

Často majú títo ľudia aj problémy s nadváhou a práve kvôli spánkovému apnoe nedokážu schudnúť. Charakteristickým znakom je aj väčšia brada tzv. býčia šija.

Ľudia so spánkovým apnoe začnú byť časom unavení a čím ďalej tým viac. Únava u týchto ľudí máva rôzne prejavy – môže to byť ospalosť po obede, zaspávanie pri televízore alebo pri čítaní, ranné bolesti hlavy, neschopnosť sústrediť sa na prácu, nechuť na sex, podráždenosť, poruchy nálady až depresie. A v neposlednom rade mikrospánky pri jednotvárnej činnosti, čím je vedenie motorového vozidla. Takýto človek ohrozuje nielen seba ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Nepokojný spánok, opakované budenie sa, pocit, keď nie sú svieži a oddýchnutí po prespatej noci, všetko sú to príznaky, ktoré zhoršujú kvalitu života.

 

Dobrá správa je, že sa s tým dá niečo urobiť -  je potrebné vyšetrenie v spánkovom laboratóriu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?