Príbeh jedného chrápača

Autor: Mariana Kubovčáková | 22.11.2011 o 17:09 | Karma článku: 3,33 | Prečítané:  1559x

V máji toho roku prišiel k nám 41 ročný muž kvôli chrápaniu. Povedal, že chrápe v podstate od mladosti, viac však v posledných rokoch. Jeho manželka tvrdí, že chrápe hlasno celú noc, v každej polohe a svojim chrápaním manželku vyrušuje. Tá naňho cmuká a bežne sa stáva, že v noci odíde od neho preč do inej miestnosti, aby sa vyspala. Tento stav zhoršuje medzi nimi vzťah a občas už má z toho pocit, že si nemajú čo povedať. Preto prišiel, aby tento problém vyriešil.

 

„Občas sa prebudím na to, že nedýcham a v strachu lapám po dychu. Počas dňa som unavený viac ako dovtedy. Občas si pospím aj popoludní a veľmi ľahko zadriemem. Zažil som už aj mikrospánok za volantom...“ hovorí pán L. Na základe tohto sme pána L.vyšetrili a zistili sme, že má syndróm obštrukčného spánkového apnoe. Dvadsať percent z celej noci chrápal veľmi intenzívne a za 8 ½ hodiny spánku v laboratóriu mal 311-krát prestávku v dýchaní (apnoe). Poklesy okysličenia krvi oproti normálu boli celkovo v dvoch tretinách noci. Nedostatok kyslíka v noci sa odrazil aj na srdcovocievnom systéme, pán L. mal opakované výkyvy tlaku a zrýchlenie pulzu.

Pri odovzdávaní výsledkov som videla, že sa pánovi L. príliš nepáči myšlienka, že by mal používať v noci „masku“ – pretlakovú terapiu. Pýtal sa na iné postupy, ktoré by mu pomohli v tom, aby sa chrápanie zmiernilo. Túto otázku sme spolu prešli a pán L. s porozumením prijal odporúčanie, aby si upravil životosprávu, začal sa viacej hýbať, znížil svoju hmotnosť a medziiným si aj upravil vzťahy s manželkou tým, že zlepší s ňou komunikáciu.

 

Vzhľadom k tomu, že sa niekoľko mesiacov nehlásil a celá záležitosť zostala nedokončená, zavolali sme pána L. na kontrolu. Nakoľko jeho výsledky svedčili o  spánkovom apnoe,  mala som v úmysle s ním prebrať nastavenie na pretlakovú terapiu – na masku...

Pán L. mi však povedal pri kontrole, že situácia sa zmenila, cíti sa výborne a myslí si, že masku nepotrebuje. Zmenil  svoj jedálny lístok, naštartoval zdravú výživu - príjem dostatočného množstva bielkovín a zeleniny. Spolu s manželkou sa pravidelne stravujú, vytvorili si rituál – spoločné raňajky (predtým neraňajkoval). Máva pravidelný obed a večer zje len niečo ľahké. Schudol za 5 mesiacov 5 kilogramov. „Môj problém bol hlavne vo vzťahu k manželke, ktorý sa po odchode dcéry z domu začal rapídne zhoršovať a hrozilo mi, že manželku stratím. A preto som sa po odovzdaní výsledkov vo vašom spánkovom laboratóriu rozhodol, že s tým niečo urobím a medziiným, že prestanem chrápať. Manželka teraz hovorí, že chrápem podstatne  menej, takmer ma nepočuje. Zlepšili sa mi nielen vzťahy s manželkou, ale aj s dcérou, v robote je pohoda, darí sa mi.“ Hovorí, že ho naštartovalo to, čo sa dozvedel o sebe v našom spánkovom laboratóriu a to bolo preňho impulzom, aby si dal do poriadku svoj život.

Kontrolné vyšetrenie sme naplánovali na február roku 2012, aby sme objektivizovali jeho zdravotný stav.

Takže, milí priatelia, nie vždy  končí problém s chrápaním  tak, že človek potrebuje pretlakovú terapiu. Chrápanie je možno eliminovať alebo odstrániť zmenou životného štýlu. Keďže to nie je vždy jednoduché a každý sme iný, je podstatné, aby ste si nechali odborne poradiť a zmenu svojho celkového životného štýlu konzultovať s lekárom.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?