Máte doma námesačné dieťa?

Autor: Mariana Kubovčáková | 14.2.2012 o 22:12 | Karma článku: 5,02 | Prečítané:  1815x

Námesačníctvo, nazývané somnabulizmus či lunatizmus, je porucha spánku, ktorá sa objavuje väčšinou u detí vo veku 4-8 rokov a vyskytuje sa len zriedkakedy po 10. roku života. Lunatizmus sa vyskytuje v prvej tretine noci, trvá väčšinou 5-10 minút. Prejavuje sa určitými automatizami, napr. chôdzovým automatizmom, rečovým automatizmom.

Čo to znamená automatizmus? Je to automatická reakcia nášho organizmu. Dá sa povedať, že je to ako keď začne hrať platňa a nevie sa sama vypnúť. Dieťa sa v noci zobudí a vyzerá ako keby bolo pri plnom vedomí. Avšak  toto dieťa spí, nachádza sa v spánkovom rytme a nevníma svoje okolie. Môže začať robiť činnosti ako – zdvihne sa z postele, chodí po izbe, upratuje, prenáša niektoré veci, sadne si za stôl a pod. Môže ísť do kúpeľne pustiť vodu, otvára dvere a väčšinou si niečo mrlme, hovorí úryvky viet alebo i súvislé vety. Proste pôsobí dojmom akoby bolo hore.

Mnohí rodičia sa tohto naľakajú, pretože nevedia o čo ide, prípadne sa s tým nikdy nestretli a preto majú obavy z takého chovania dieťaťa. Ak by sme toto dieťa nechali, je dosť možné, že by sa po chvíľke vrátilo do postele a spalo ďalej. Nie je vhodné dieťa z tohto stavu prebúdzať, nakoľko po prebudení môže byť dezorientované a vystrašené. Nachádza sa v nejakej časti svojho spánku alebo sna a prebudenie by mohlo na neho vplývať dosť negatívne. Ak máte také dieťa doma, tak ho len ubezpečte o tom, že sa nachádzate v jeho blízkosti a že to všetko spolu zvládnete, pôjde si ľahnúť do postele a bude ďalej spať. Väčšina detí reaguje na takúto komunikáciu dobre, bez ťažkostí si ľahnú do postele a pokračujú v spánku.

Deti si na tieto príhody nepamätajú. Nie je vhodné im celú príhodu o nočnom chodení pripomínať a dávať na to neprimerane veľa pozornosti. Takýmto spôsobom sa dá celý problém s námesačnosťou ľahko zvládnuť.

V prípade, že v rodine nie je všetko tak, ako si to dieťa predstavuje, t.z. že  sa mu nedarí v niektorej oblasti alebo nevie zvládnuť svoje problémy, môže sa námesačnosť opakovať a rušivo pôsobí na dieťa i celú rodinu.

Ak máte doma dieťa  s príznakmi námesačníctva, je potrebné zabezpečiť dvere a okná, zamknúť vchodové dvere a kľúče z dverí vybrať a zabezpečiť byt proti úrazom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.


Už ste čítali?